Organizacja GS1 Polska
Sie Badawcza UKASIEWICZ
Instytut Logistyki i Magazynowania, Instytut Badawczy
Instytut Logistyki i Magazynowania

A+ A A-
WCO i GS1 łączą siły w walce przeciwko podrabianiu towarów i wprowadzają nową mobilną wersję IPM

Na siódmym Światowym Kongresie ds. Walki z Fałszerstwami  i Piractwem, w Istambule w dniach 24-26 kwietnia br.  Światowa Organizacja Celna (WCO - World Custom Organisation) wspólnie z GS1 zaprezentowały nową, mobilną wersję narzędzia IPM (Interface Public-Members), wykorzystywanego przez pracowników organów celnych oraz przedsiębiorstwa.


Narzędzie IPM  po raz pierwszy zostało uruchomione przez WCO w 2010 roku i ma na celu wspieranie wymiany informacji i współpracy między organami celnymi, a właścicielami marek. Obecnie z narzędzia korzysta już ponad 50 krajów i ok. 3000 przedstawicieli organów celnych, którzy na co dzień mają dostęp do IPM. W wyniku umowy o wzajemnej współpracy podpisanej przez WCO i GS1, organizacja GS1 zaproponowała wykorzystanie w narzędziu IPM globalnych standardów identyfikacyjnych. Identyfikatory ułatwiają uwierzytelnienie oryginalności produktów, a tym samym wzmagają dodatkowo skuteczność narzędzia IPM w globalnej walce z podrabianiem towarów i piractwem.


Jedną z nowych funkcjonalności jest możliwość skanowania kodów kreskowych GS1 za pomocą urządzeń mobilnych (telefonów komórkowych), co umożliwi szybsze i efektywniejsze przeszukiwanie baz danych produktów. Unikalny identyfikator produktu umieszczony w kodzie kreskowym GS1 ułatwi dostęp do wielu baz danych będących zaufanym źródłem informacji o produkcie. Ponadto skanowanie kodów kreskowych umożliwia automatyczne połączenie z wszelkimi usługami uwierzytelniania związanymi z kontrolowanym produktem. Pracownicy służb celnych będą mieli dostęp do bardziej szczegółowych informacji o produktach, co powinno zwiększyć grono właścicieli marek towarów zagrożonych podrabianiem do szerszej współpracy.


- W obliczu rosnącego zagrożenia handlu podrabianymi towarami, WCO i jej członkowie są zdeterminowani do współpracy z GS1 i innymi zainteresowanymi organizacjami, aby wspólnie skutecznie walczyć z tym zagrożeniem, a tym samym przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa konsumentów na całym świecie - powiedział Kunio Mikuriya, sekretarz generalny WCO.


Sekretarz Generalny Mikuriya dodał: - Użyteczność IPM cieszy się obecnie na całym świecie dużym uznaniem naszych partnerów z sektora prywatnego. Nasza współpraca z GS1 umożliwi nam dalej rozwijanie funkcjonalności IPM, co uczyni narzędzie jeszcze bardziej dostępnym i niezawodnym. IPM jest niewątpliwie niezbędnym narzędziem w pracy służb celnych pomagającym odróżnić produkty oryginalne od fałszywych.


- System Globalnych Standardów GS1 oraz nasza ogólna wiedza i doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw może pomóc agencjom celnym w skuteczniejszym wykrywaniu podrobionych produktów - powiedział Miguel Lopera, Prezydent i CEO GS1. - Nowa wersja narzędzia IPM zawierająca funkcje skanowania kodów kreskowych GS1 i usługi uwierzytelniania, daje właścicielom marek ze wszystkich sektorów możliwość bezpośredniej współpracy ze służbami celnymi , w celu ochrony zarówno marki, jak i konsumentów.


Instytut Logistyki i Magazynowania – GS1 Polska w ramach działań lokalnych nawiązał współpracę z poznańską Izbą Celną w celu promowania standardów GS1 dla potrzeb usprawnienia wymiany w handlu międzynarodowym. Obecnie działania Organizacji GS1 Polska ukierunkowane będą na to, aby jak najwięcej zainteresowanych producentów szybko zaczęło wykorzystywać narzędzie IPM.

     

 

© Instytut Logistyki i Magazynowania | 2019

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or Anuluj