Organizacja GS1 Polska
Sie Badawcza UKASIEWICZ
Instytut Logistyki i Magazynowania, Instytut Badawczy
Instytut Logistyki i Magazynowania

A+ A A-
Odzyskiwanie zaległych należności od kontrahentów z Niemiec możliwe on-line

Od 1 października 2015 r. odzyskiwanie zaległych należności od kontrahentów z Niemiec stało się jeszcze łatwiejsze. Polscy obywatele i przedsiębiorcy mogą złożyć pozew do sądu w Niemczech o wydanie europejskiego nakazu zapłaty (ENZ) on-line.

ENZ umożliwia uzyskanie tytułu  egzekucyjnego pozwalającego na legalne podjęcie działań zmierzających do odzyskania należności pieniężnych od dłużnika zagranicznego. Postępowanie ma na celu uproszczenie, przyspieszenie oraz ograniczenie kosztów procesów sądowych w sprawach transgranicznych. Postępowanie ma zastosowanie do spraw cywilnych i handlowych dotyczących bezspornych roszczeń pieniężnych.

Przykład: Przedsiębiorca z Polski podpisał umowę z przedsiębiorcą z Niemiec na dostawę towaru. Towar został wysłany i odebrany przez przedsiębiorcę z Niemiec jednak płatność nie wpłynęła. Mimo licznych wezwań do zapłaty wierzytelność nie została uregulowana. Roszczenie ma charakter bezsporny, przedsiębiorca z Polski może wystąpić z pozwem o wydanie europejskiego nakazu zapłaty do sądu w Niemczech (jeśli np. tak wskazano w umowie). Wykorzystując platformę e-CODEX może to uczynić elektronicznie, bez ponoszenia kosztów wysyłki.

 

Projekt e-CODEX stanowi kolejny krok w uproszczeniu postępowań międzynarodowych, umożliwiając ich elektroniczną realizację. Obecnie, dzięki usłudze e-CODEX, możliwe jest złożenie pozwu on-line do niemieckiego Sądu Okręgowego w Berlinie, który jest właściwy do obsługi postępowania ENZ w całych Niemczech. Elektroniczne postępowanie umożliwia obywatelom, przedsiębiorstwom i pełnomocnikom profesjonalnym dochodzenie swoich praw w znacznie szybszy i skuteczniejszy sposób. Wnioskodawca prowadzony jest krok po kroku przez poszczególne rubryki, w których wpisuje niezbędne informacje pozwalające na wygenerowanie kompletnego formularza zawierającego pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty. Wartym podkreślenia jest fakt, że podmiot korzystający z tego narzędzia jest na bieżąco informowany drogą mailową o statusie sprawy. Cała komunikacja pomiędzy powodem, a sądem - łącznie z otrzymaniem europejskiego nakazu zapłaty - odbywa się on-line. Wysyłanie i odbieranie dokumentów w trakcie postępowań sądowych jeszcze nigdy nie było  tak proste i przyjazne.


Usługa dostępna jest na elektronicznej platformie e-CODEX, pod adresem: www.pilot.e-codex.pl. Platforma została przygotowana przez Instytut Logistyki i Magazynowania, będący partnerem projektu, działającym w konsorcjum krajowym z Ministerstwem Sprawiedliwości. Niemcy, obok Grecji, są kolejnym krajem w którym możliwa jest elektroniczna realizacja postępowania. W celu przeprowadzenia postępowania niezbędny jest jedynie dostęp do Internetu oraz posiadanie bezpiecznego elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Narzędzie jest bezpłatne, a ewentualne koszty związane są z opłatami wymaganymi przez sąd zgodnie z przepisami prawa w Niemczech.


Projekt e-CODEX, w ramach którego uruchomiona została usługa, zmierza do budowy rozwiązań umożliwiających sprawną i bezpieczną komunikację on-line z sądami w Europie. ENZ jest jedną z procedur (obok m.in. postępowania w sprawie drobnych roszczeń), w której wdrażane są rozwiązania projektu oferując łatwiejszy dostęp do europejskiego wymiaru sprawiedliwości.

Więcej informacji: www.e-codex.pl, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

     

 

© Instytut Logistyki i Magazynowania | 2019

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or Anuluj