Organizacja GS1 Polska
Sie Badawcza UKASIEWICZ
Instytut Logistyki i Magazynowania, Instytut Badawczy
Instytut Logistyki i Magazynowania

Aktualności i wydarzenia

  • 1
  • 2

Czasopismo LOGISTYKA w wersji audio!

Czasopismo LOGISTYKA w wersji audio!

Czasopismo Logistyka w formie audiobooka - to zarówno ukłon w stronę osób niedowidzących i osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, którym poświęciliśmy część numeru 3/2020 naszego czasopisma, ale to także wygodny i atrakcyjny sposób na zapoznanie się z treściami czasopisma w samochodzie, autobusie, pociągu czy własnym domu. Nie masz czasu na czytanie?...

więcej

Nowe numery KRS, REGON, NIP

Nowe numery KRS, REGON, NIP

Szanowni klienci, kontrahenci, partnerzy, przyjaciele Łukasiewicz - Instytutu Logistyki i Magazynowania.Informujemy, że z dniem 20 lipca 2020 roku, na mocy postanowienia VIII Wydziału Gospodarczego KRS Sądu Rejonowego Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, z dnia 17 lipca 2020 r., wydanego w związku ze zmianą formy prawnej naszego Instytutu...

więcej
A+ A A-

Jednolity rynek cyfrowy w Europie

1 kwietnia rozpoczął się projekt pilotażowy e-SENS (Electronic Simple European Networked Services). E-SENS jest projektem współfinansowanym ze środków UE w ramach programu CIP-ICT PSP, którego celem jest wzmocnienie funkcjonowania jednolitego rynku cyfrowego Unii Europejskiej poprzez usprawnienie realizacji transgranicznych usług publicznych drogą elektroniczną.


W dzisiejszym zinformatyzowanym świecie administracja publiczna spotyka się z licznymi wyzwaniami w zakresie semantyki, organizacji, prawa czy technologii.  Rozpoczęte już projekty pilotażowe SPOCS, epSOS, e-CODEX, PEPPOL oraz STORK udowodniły, że świadczenie elektronicznych usług publicznych pomiędzy krajami UE może być łatwiejsze dzięki rozwiązaniom IT. W wielu obszarach, tj.  opieka zdrowotna, sądownictwo czy biznes, wypracowano i przetestowano już nowe rozwiązania, dzięki którym kontakt z administracją publiczną w Europie rzeczywiście jest sprawniejszy. Kolejny z grupy projektów pilotażowych – e-SENS ma na celu scalenie efektów ww. inicjatyw, ich ulepszenie i zastosowanie w innych obszarach działania administracji.


Konsorcjum e-SENS złożone jest z 22 partnerów reprezentujących 20 krajów europejskich oraz Norwegię i Turcję. Zaangażowanie tylu krajów wskazuje na duże znaczenie problemu, jak i zrozumienie wagi budowania jednolitego rynku cyfrowego w Europie. Rynek wewnętrzny UE przez ponad 20 lat jego funkcjonowania osiągnął znaczący poziom rozwoju, jednak wciąż istnieją bariery w zakresie elektronicznego świadczenia usług publicznych pomiędzy krajami. Projekt e-SENS ma na celu stawić czoła tym wyzwaniom i zapewnić interoperacyjność administracji, a także przyczynić się do poprawy mobilności obywateli i konkurencyjności firm.


Cele projektu e-SENS to w szczególności:
- rozwój infrastruktury dla innowacyjnych usług publicznych,
- zwiększenie interoperacyjności pomiędzy systemami administracji publicznej w Europie,
- stworzenie podstawy dla rozwoju platformy kluczowych usług dla rozwoju infrastruktury e-administracji,
- urzeczywistnienie idei jednolitego rynku cyfrowego w Europie.

W celu osiągnięcia ww. celów e-SENS skoncentruje się na budowie kluczowych rozwiązań w zakresie e-ID, e-dokumenów, e-podpisów, semantyki oraz elektronicznej wysyłki dokumentów. Rozwiązania te zostaną przetestowane w różnych obszarach tj. opieka zdrowotna, sądownictwo, rozpoczynanie działalności gospodarczej oraz zamówienia publiczne. Dzięki tak szerokiemu podejściu zweryfikowana zostanie możliwość ich zastosowania w różnych obszarach administracji.


Projekt e-SENS  skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców:

  • administracja publiczna w krajach UE otrzyma techniczne rozwiązania niezbędne do świadczenia interoperacyjnych usług publicznych drogą elektroniczną,
  • firmy sektora IT otrzymają dostęp do rozwiązań open source, możliwych do wykorzystania podczas świadczenia usług komercyjnych,
  • obywatele i przedsiębiorcy skorzystają z możliwości sprawnego kontaktu z administracją publiczną poza granicami kraju, co wpłynie na poprawę mobilności obywateli i przedsiębiorców.

Wszystkich zainteresowanych projektem zapraszamy to śledzenia jego prac, a także przedstawiania swoich opinii w celu wspólnej budowy jednolitego rynku cyfrowego w Europie.


W projekcie Polska reprezentowana jest przez Instytut Logistyki i Magazynowania, Ministerstwo Gospodarki oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.


Dodatkowe informacje:


W celu otrzymywania informacji o projekcie, zapraszamy do zapisania się do newslettera projektu na stronie internetowej.
 
Kontakt:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

 

     

 

© Instytut Logistyki i Magazynowania | 2019

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or Anuluj